İZMİR TRAMVAYI

TRAM İZMİR

Tram İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi toplu taşıma sistemi konusundaki en büyük yatırımlarından biridir. Ataşehir-Alaybey ile Halkapınar-Fahrettin Altay arasında iki hat olarak işletilen Tram İzmir, 23 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Sistem, İzmir Metro ve İZBAN ile entegre çalışmaktadır.
Karşıyaka Tramvayı olarak anılan 8,7 kilometrelik Ataşehir-Alaybey hattında 14 durak yer alır. Bu duraklar; Ataşehir, Çevre Yolu, Mavişehir, M.K.Atatürk Spor Salonu, Bilim Müzesi, Atakent, Selçuk Yaşar, Vilayet Evi, Çarşı, Bostanlı İskele, Yunuslar, Nikah Sarayı, Karşıyaka İskele ve Alaybey’dir. Ataşehir-Alaybey hattında 17 araç çalışmaktadır.
Konak Tramvayı olarak bilinen Halkapınar – Fahrettin Altay hattı 12,6 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Bu hattaki duraklar şöyledir: Halkapınar, Eğitim Sitesi, Demir, Liman, Alsancak, Alsancak Camii, Fuar, Gazi Bulvarı, Konak İskele, Karataş, Mithatpaşa Lisesi, Köprü, Küçükyalı, Vali Konağı, Göztepe, Güzelyalı, Üçkuyular İskele ve Fahrettin Altay. Halkapınar – Fahrettin Altay hattında 21 araç çalışmaktadır.